fbpx

Wybór pomiędzy flipowaniem a najmem

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie: czy lepsze jest flippowanie mieszkań, czy raczej ich wynajem? Gdybym miał osobiście odpowiedzieć na to pytanie, z pewnością nie byłbym obiektywny, ponieważ cała moja aktywność na rynku nieruchomości koncentruje się przede wszystkim na flippowaniu. Z całą pewnością mogę jednak powiedzieć, że obydwie formy inwestowania mają swoje dobre strony.

 

W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do tego, jakie są nasze cele. Istotny jest również etap życia, na którym obecnie się znajdujemy, zarówno jeśli chodzi o posiadane środki finansowe, wiedzę oraz doświadczenie. Wreszcie bardzo ważne jest to, jacy jesteśmy, czyli jaki mamy temperament i co nas cieszy podczas inwestowania.

 

Gdy będziemy wiedzieli, na jakim etapie życia się znajdujemy oraz jakie mamy cele, z łatwością dokonamy samoidentyfikacji. Uzyskanie odpowiedzi na wyżej wymienione pytania przybliży nas do określenia, czy bliżej nam do osób wynajmujących nieruchomości, czy może wolimy działać na rynku bardziej aktywnie, czyli tak jak ja.

 

Zacznijmy od flippowania. Jest to świetna forma działania dla początkujących inwestorów, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami, niezbędnymi do nabycia portfelu nieruchomości na wynajem. Jeśli nie możemy cieszyć się tzw. pasywnym dochodem z wynajmu, lepiej jest zacząć od flippowania. Przemawiają za tym dwa powody.

 

Zdecydowanie łatwiej jest zorganizować środki na flippowanie, nawet jeśli w ogóle ich nie posiadamy. Możemy liczyć na wsparcie inwestora lub pomoc kogoś znajomego. Jeżeli mamy zdolność kredytową, można także wspierać się środkami uzyskanymi z kredytu.

 

Flippowanie jest pomocne w pomnażaniu kapitału. Dzięki niemu skumulowany kapitał można przeznaczyć na zakup nieruchomości, które będziemy wynajmować. Właśnie dlatego ta forma działalności jest dobra dla początkujących.

 

Jest ona interesująca dla osób, których nie interesuje wynajem. Można tutaj wyróżnić na przykład osoby, które myślą o rozpoczęciu w przyszłości działalności deweloperskiej. Przy flippowaniu chodzi o szybki i sprawny obrót nieruchomościami. Dzięki temu można nabyć wiedzę i doświadczenie, które pozwolą przygotować się do biznesu, jakim jest deweloperka.

 

Natomiast jeżeli pozwalają nam na to posiadane zasoby, możemy nabyć pakiet nieruchomości na wynajem i cieszyć się z dochodu pasywnego. Wyjaśnię jednak, że nie do końca zgadzam się z takim nazewnictwem. Z pasywnym dochodem mamy do czynienia wtedy, gdy nie poświęcamy na niego żadnej pracy ani atencji. Przykładem jest chociażby działalność rentierska, gdy po prostu cieszymy się z systematycznych przelewów. Czy wynajem nieruchomości zapewnia nam taki dochód? Niekoniecznie, ponieważ jest to praca, która wymaga pewnej wiedzy. Musimy wykonywać wiele czynności. Obsługujemy najem, utrzymujemy relacje z najemcami, na naszej głowie jest podpisywanie umów oraz podejmowanie reakcji, w przypadku wszelkich zdarzeń nadzwyczajnych.

 

Trzeba podkreślić, że jeżeli będziemy mieć wystarczająco dużo pieniędzy do nabycia większego pakietu nieruchomości na wynajem, to z pewnością będzie nas stać na wynajęcie firmy, która profesjonalnie zajmuje się obsługą najmu. Dopiero wówczas będziemy mogli mówić o dochodzie pasywnym, ponieważ ktoś wykona pracę za nas.

 

Reasumując, jeśli posiadamy odpowiednie zasoby, najem jest dobrą opcją, szczególnie gdy nie chcemy zbytnio angażować się w rynek. W innym przypadku, gdy chcemy działać bardziej aktywnie, warto jest wybrać flip.

2019-07-17T09:33:51+02:00