fbpx

Nieruchomości jako droga do pomnożenia kapitału

W dzisiejszym artykule chciałbym przybliżyć, jakie instrumenty rynek oferuje inwestorom, dzięki którym można pomnożyć własny kapitał. Być może dysponujecie kapitałem, który chcielibyście pomnożyć, ale nie macie na to czasu albo pomysłu. Spróbuję wskazać wam pewną drogę działania.

 

Co należy wiedzieć?

Należy zacząć od tego, że obecnie w Polsce inflacja wynosi około 1,3%. Po szybkiej analizie rynku lokat bankowych okazało się, że można na nich zarobić maksymalnie do 2,5% w skali roku. Oczywiście trzeba uwzględnić liczne szczegóły. Mogą pojawiać się różne ograniczenia odnośnie kwoty oraz okresu lokowania środków. Często można spotkać się z warunkiem, iż wyższe oprocentowanie jest możliwe w przypadku mniejszych kwot na krótki okres czasu.

 

Innym rozwiązaniem są obligacje skarbu państwa oraz fundusze inwestycyjne. Dwuletnie obligacje przy oprocentowaniu stałym oferują zysk w wysokości 2,1%. W przypadku funduszy inwestycyjnych trzeba uwzględnić pewną rozbieżność, w zależności od ich rodzaju. Średnia roczna stopa zwrotu w tym przypadku to od 4% do 8% rocznie. Niestety, trzeba przy tym pamiętać o prowizjach biur maklerskich oraz innych dystrybutorów.

 

Na co zwrócić uwagę?

Giełda jest tematem niezwykle obszernym i perspektywicznym. Pod tym względem można ją porównać do nieruchomości. Rozpoczynając przygodę na giełdzie trzeba mieć na uwadze jedno, podstawowe, założenie. Potrzebna jest wiedza na temat funkcjonowania rynku, aby móc zarabiać na giełdzie. Są dwie podstawowe metody działania, czyli spekulacja albo inwestowanie długoterminowe. Spekulacje są ryzykownym działaniem. Mogą zapewnić wysokie stopy zwrotu, ale równie dobrze mogą sprawić, że stracimy dosłownie wszystko.

 

Jak na giełdzie inwestują najlepsi? Można przytoczyć przykład legendy i jednego z najlepszych inwestorów na świecie, czyli Warrena Buffetta. Średni roczny zysk w jego przypadku to około 8%, ale trzeba pamiętać, że mówimy o absolutnej światowej czołówce wśród inwestorów giełdowych.

 

Podsumowanie

Na koniec pozostawiłem swoją branżę, czyli nieruchomości. Możemy tutaj wyróżnić różne projekty inwestycyjne lub deweloperskie, takie jak nasz projekt Samsonowicza 65. Takie przedsięwzięcia oferują zysk w wysokości 10% w skali roku, a w okresie 24 miesięcy zarabiamy aż 20%. Najważniejszym atutem jest to, że stajemy się udziałowcami w całym projekcie, a nasze pieniądze są zabezpieczone przedmiotem inwestycji. Na bieżąco mamy dostęp do informacji odnośnie postępów prac. Możemy skontaktować się z udziałowcami i porozmawiać o inwestycji. Należy podkreślić, że inwestorzy dysponują prawem pierwokupu mieszkań, które są owocem inwestycji. Po atrakcyjnej cenie możemy nabyć mieszkanie lub kawalerkę, przeznaczając je następnie na wynajem.

 

Reasumując, są różne metody działania. Każdy z nich obarczony jest innym ryzykiem i jednocześnie zapewnia inną stopę zwrotu. Decyzja należy do każdego z was, ale jeżeli opcja inwestowania w nieruchomości wydaje się wam interesująca, zapraszam do kontaktu.

2020-12-16T10:38:50+02:00