fbpx

Finansowanie spółki z o.o. przez bank.

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć o jednej z najbardziej elastycznych form działalności, czyli spółce z o.o. A dokładniej dowiesz się o tym, jak odbywa się jej finansowanie.  

W normalnej sytuacji, gdy idziesz do banku, jako osoba fizyczna, to uzyskanie kredytu (np. na zakup nieruchomości) będzie pozytywne, jeśli masz zdolność kredytową oraz dobrą sytuację w BIKu. A co w przypadku spółki z o.o.? 

 

Charakterystyka kredytu dla spółki z o.o.

Sytuacja tutaj wygląda podobnie do finansowania osoby prywatnej przez bank. Różnica polega na tym, że musimy przygotować zdolność kredytową spółki, a nie osoby prywatnej. Kolejną różnicą jest szerszy wachlarz możliwości finansowych niż w przypadku osoby fizycznej. Kiedy prowadzisz taką działalność, to powinieneś mieć księgową, która pomoże Ci przygotować potrzebne dokumenty. Pamiętaj, aby spółka mogła ubiegać się o kredyt przekraczający połowę kapitału zakładowego, będzie konieczna jest zgoda jej rady nadzorczej. Natomiast w przypadku kwot mniejszych wystarczy zgoda prezesa. 

Co będzie sprawdzał bank? 

 • Sytuacje finansową całej spółki 
 • Kondycję finansową wszystkich udziałowców 
 • Oraz zdolność kredytową wszystkich udziałowców. 

Jakie są ograniczenia kredytu dla spółki z o.o.? 

 • Okres kredytowania jest o wiele krótszy niż przy osobie fizycznej, ponieważ wynosi najwyżej 20 lat. 
 • Kredyt dla spółki z o.o. będzie trochę droższy. 

 

Wyłączenie z kredytowania finansowego w spółce z o.o.

Niestety, ale nie zawsze uzyskasz kredyt. Banki znajdują wiele ,,haczyków, które nie pozwalają na uzyskanie takiego kapitału. Czym są te ,,haczyki”? 

 • Jednym z nich są tzw. kapitały własne. Można bardzo często się z tym spotkać, ponieważ jest to najtańszy i najszybszy sposób. Niestety uzyskanie kredytu przez spółkę z 5 tys. kapitałem zakładowyjest dość trudne, ponieważ bardzo łatwo jest uzyskać wtedy ujemne kapitały 
 • Na przykład w spółce deweloperskiej, która nie posiada majątku, bo jest na samym początku swojej przygody z inwestycjami. Taka spółka przy 5 tys. kapitale i pożyczkom od inwestorów bardzo łatwo uzyskuje ujemne kapitały, co w konsekwencji może bardzo szybko wykluczyć Nas, jako potencjalnego klienta kredytowego. 
 • Kolejnym elementem w przypadku kredytu na mieszkanie pod wynajem jest nieatrakcyjne przygotowanie jej wyniku finansowego oraz całokształtu spółkiPowinieneś zadbać, aby zachęcały bank do współpracy.

Pamiętaj, bank w pierwszej kolejności spojrzy na:  

 • kapitały,
 • aktywa,  
 • zobowiązania (jaki mamy majątek, jakie długi, czy mamy jakiś kredyt itp.)  
 • oraz sprawdzi wyniki Twojej spółki. 

Jeśli dopilnujesz tych rzeczy, to zmniejszysz prawdopodobieństwo odrzucenia Twojej oferty przez bank. 

 

Podsumowanie

Uzyskanie finansowania przez spółkę z o.o. wcale nie jest trudniejsze od uzyskania finansowania przez osoby fizyczne. Podstawową różnicą jest to, że mamy o wiele więcej możliwości podczas uwiarygodnienia się przed bankiem, jako rzetelny podmiot, któremu można zaufać. Dzieję się tak, dlatego, że na tą wiarygodność składa się o wiele więcej elementów niż w przypadku osoby fizycznej.  

Korzystając z okazji chciałbym zaproponować Ci zakup szkolenia w formie VODktóre pomoże zoptymalizować działania biznesowe w Twojej firmie. Wiedza w nim zawarta w efekcie pozwoli na zmniejszenie kosztów i zwiększy rentowność Twoich przedsięwzięć i inwestycji.  A to wszystko za sprawą optymalizacji podatków i ryzyka.  

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.  

Zapraszam.  

2020-12-16T10:28:37+02:00