fbpx

Jak kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych?

 

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości pod inwestycję? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, ale postaram się udzielić jej w bardzo przystępny sposób. Będę się przy tym odnosił do najmu i flipowania, ponieważ w takich sytuacjach mamy do czynienia z podobnymi elementami.

 

Cena

Kluczowym elementem jest oczywiście cena. To przede wszystkim ona decyduje o tym, że biznes będzie dla nas atrakcyjny. Cena odgrywa istotną rolę nawet w słabszych lokalizacjach, bo nawet w takich przypadkach jesteśmy w stanie dokonać zyskownych inwestycji, jeśli poniesione koszty utrzymują się na akceptowalnym poziomie. Ważne jest jednak to, aby zawsze patrzeć na cenę z punktu widzenia potencjalnego odbiorcy, czyli osoby, której sprzedamy lub wynajmiemy nieruchomość. W przeszłości wspominałem o tym, że mniej więcej 2/3 wartości rynkowej to z pewnością bezpieczny i dla mnie osobiście oczekiwany poziom cenowy nieruchomości. Jeśli mówimy o mieszkaniach, jest to cena przy której ja byłbym zainteresowany zakupem takiej nieruchomości w celach inwestycyjnych.

 

Lokalizacja

Lokalizacja także ma znaczenie. Im ona atrakcyjniejsza, tym łatwiej będzie nam ją sprzedać lub wynająć. Co w sytuacji, gdy położenie nieruchomości jest mniej atrakcyjne? Trzeba pamiętać o tym, że każda lokalizacja znajdzie swoich nabywców, ale po stosownej cenie.

 

Księga wieczysta i pozostałe dokumenty

Trzecim, bezwzględnie istotnym elementem, są kwestie formalne, a zatem wszelkie zapisy w księdze wieczystej oraz w pozostałych dokumentach. W księdze wieczystej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na działy III i IV. Interesuje nas to, czy nie ma żadnych zajęć ani obciążeń hipotecznych. Trzeba również sprawdzić, czy wymiary nieruchomości tam zawarte zgadzają się z opisem w innych dokumentach. Jeżeli sami nie mamy zbyt wiele doświadczenia w analizowaniu aktów prawnych, możemy poprosić o wsparcie notariusza, którego tak czy inaczej nie unikniemy przy transakcji. Specjalista tego typu z pewnością wypunktuje nam wszystkie dokumenty potrzebne do zawarcia umowy.

 

2021-04-15T09:18:51+02:00